Kuna algne investeering on suur, siis huvitab sind kindlasti päikesepaneelide tasuvus. Selle kiirus aga sõltub päris mitmest asjaolust:
- Kui suurele pinnale päikesepaneelid paigaldatakse? Kui palju katab loodav süsteem ära aastasest konkreetse majapidamise või tootmise energiavajadusest?
- Tootmisvõimekust mõjutab millisesse ilmakaarde ja milline on päikesepaneelide nurk paigaldamisel
- Päikesepaneelide kasutegur sõltub nende tüübist ja võimsusest. Kõige tõhusamad on half-cut tehnoloogiaga monokristallist paneelid.
- Kas päikesepaneelidele langeb päeva jooksul varje, mis vähendavad efektiivsust?
- Millised on ilmaolud? Selgete päevade arv aastas mõjutab päikesepaneelide tasuvusaega, neid on rohkem saartel ning rannikul. Keskonnaagentuuri Riigi ilmateenistuse lehel on võimalik erinevate ilmaandmetega nii aasta kui kuu lõikes tutvuda.
- Kas päikesepaneelide hooldamine toimub korrapäraselt? Suuremast mustusest aitab vabaneda küll vihm, kuid näiteks lindude tegevuse tagajärjel võib paneel kattuda nii, et sellest valgus ei pääse läbi. Talvel sõltub päikese võimsusest, kui kiirelt sadanud lumekord paneelilt sulama hakkab. Hooldades aitad kaasa, et paneelid kestavaksid ajas. Oluline on, et puhastamisel ei kahjustaks mooduli pinda. Pigem soovitame lume maha pühkimist vältida. Puhastada võib paneele pigem soojal ajal vee ja selleks ette nähtud harjaga. Selleks on võimalik tellida teenustöö paneelide puhastamiseks.
- Milline püsib elektrihind? Kas seda tuleb osaliselt juurde osta või millise hinnaga müüd elektrivõrku.
- Kuidas investeeringut rahastatakse? Ostest välja koheselt, päikesepaneelide laenuga või mõne toetuse abil.
Eramajapidamise vajadustele vastab üldiselt süsteemi koguvõimsus 6-10 kWh. Lõunasse suunatud paneelide kaldenurk varieerub vahemikus 15-40%. Keskmiselt viitab päikesepaneelide arvutus tasuvuse kiiruseks 10-15 aastat.
Tutvu ka päikesepaneelide toetuse ja finantseerimisega.